KAPAT

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme

Silinmeyen Disk Bölümünü Silme

Bilgisayarımızda bulunan disklerin bazı bölümlerini silmekte zorlanabiliriz. Disk Yönetiminden normal şartlarda istediğimiz disk bölümünü silebiliriz. Fakat bazı disk bölümlerini silemiyoruz veya sistem silmemize izin vermiyordur. Bu durumda uygulayacağımız yöntemden bahsedeceğim.

İşlemi gerçekleştirmek için “Başlat“a tıklıyoruz. Burada “diskpart” yazıp “Enter”a basıyoruz. Komut çalıştır diyerek evet seçeneği ile devam ediyoruz. Burada “list disk” komutu ile diskleri listeliyoruz. Hangi diskin, hangisi olduğuna dosya gezgininden bakarak emin oluyoruz.

Benim sistemimde tek disk olduğundan “Disk 0” ile işlemime devam edeceğim. Şimdi “select disk 0” komutunu, ardından “list partition” komutunu, bunun ardından da silmek istediğimiz partisyonu seçiyoruz. Örneğin 2. bölümü silmek için önce “select partition 2” ardından “delete partition override” komutunu kullanıyoruz.

Exit” diyerek çıktıktan sonra disk yöneticisinde artık bu silinmiş, ayrılmamış alan ile diğer bölümü birleştirebiliyoruz. İşlem bu şekilde tamamlanıyor.

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.
Tüm Yazılar

Yorum Yaz

0 Karakter Kaldı.