KAPAT

Laptop ve Notebook Fan Temizliği

Laptop ve Notebook Fan Temizliği

Bu yazımda dizüstü bilgisayar fanının zamanla toz vb. nedenlerle soğutma yapamaması ve ısınma probleminin nasıl giderileceğini ele alacağız.

Dizüstü bilgisayarınızın fanları bilgisayarınızı soğutmak için çalışırken soğutucular arasında bir hava sirkülasyonu oluşturur. Bu hava sirkülasyonunda cihazı kullandığınız ortamlardaki tozu ve kıl tüy gibi nesneleri sürekli cihazın içine çeker ve bir süre sonra aşağıdaki gibi bir görüntü oluşur.

Bu şekilde tıkanan soğutucular dışarıdaki soğuk havayı içeriye çekemediği gibi fanların içerideki sıcak havayı sürekli içeride çevirmesine sebep olur. Termal sensörlerle ısındıkça devirli dönmesi sağlanan fan ısındıkça daha hızlı dönmeye çalışacaktır. Bu hızlı dönüşler hem gürültü yapar, hem de fanın ömrünü kısaltır. Bir süre sonra fan artık verimsiz çalışmaya başlayabilir. Termal temizlik yapılsa bile fanın yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir.

Fan Temizliği

Dizüstü bilgisayar konusunda bilgi ve tecrübe sahibi iseniz bunu halledebileceğiniz düşünüyorum. Laptop açtıktan sonra fırça yardımıyla temizliği yapabilirsiniz. Eğer kendiniz yapamıyorsanız yazıma devam etmelisiniz.

Dikkat! Kendi imkanlarınız yapacağınız yanlış bir işlemden siz sorumlu olursunuz.

Laptopunuzun daha uzun ömürlü olması için bakımları kendi imkanınızla yapamıyorsanız bu işi yapan uzmanlar tarafında periyodik olarak laptop fan temizliği yaptırmalısınız. Bu bakımlar hem bilgisayarınızın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır hem de parçaların arızalanmasının önüne geçecektir.

Bu sorunla karşılaşmamak için tozlu, yünlü ve kirli gibi ortamlarda dizüstü bilgisayarınızı daha dikkatli kullanmalısınız.

Eğer Trabzon ve çevresinde iseniz bu işi layıkıyla yapan Can Bilişim‘e bilgisayarınızı gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz. Ayrıca diğer bütün konularda yardımcı da olacaklardır bundan eminim :) Diğer yazılarımda buluşmak dileğiyle hoşça kalın..

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.
Tüm Yazılar

Yorum Yaz

0 Karakter Kaldı.