KAPAT

E-Okul Lise Fotoğraf Yükleme

E-Okul Lise Fotoğraf Yükleme

Bu yazımda E-Okul Lise sistemine yüklenecek olan fotoğrafların yüklemeye nasıl uygun hale getireleceğini anlatmaya çalışacağım. Sisteme nasıl yükleneceği kısmını sizlere bırakıyorum. Resmin boyutu, eni ve boyu (394x512), DPI (400) gibi özellikleri "IrfanView" programında ayarladıktan sonra yüklemeye hazır hale gelecektir.

1- Öğrencinin fotoğrafını çekiyoruz veya tarama yapıyoruz.
2- IrfanView programını yüklüyoruz. (Program ücretsizdir.)
3- Öğrenci resminine sağ tıklayıp birlikte aç yaparak IrfanView da açıyoruz. (Programı açıp içine sürükle bırak da yapabilirsiniz.)
4- Image -> Resize/Resample menüsüne tıklıyoruz.

5- Gelen ekranda resmin yüksekliğini "512" ve DPI "400" yapıyoruz. Sadece yüksekliği yapmamızın nedeni yüksekliği 512 ye sabitleyerek enini doğru şekilde kırpabilmek.

6- Yüksekliği 512 ye sabitledikten sonra Edit -> Create custom selection menüsüne tıklıyoruz.

7- Gelen ekranda ratio (oran) kısmını "none" yapıyoruz. Şimdi resmin enini ayarlamamız gerekiyor. Resimde görüldüğü gibi eni ve boyu (394x512), DPI (400) yapıyoruz.

8- Yukarıdaki işlemden sonra seçme işlemi yapmamız gerekiyor. Farenin sağ tuşuyla öğrencinin resmini seçimin ortasında kalacak şekilde ayarlıyoruz. Edit -> Crop selection menüsünden seçimimizi kesiyoruz.

9- Artık resmimizin eni boyu bozulmadan olması gerektiği şekilde ayarlanmıştır. Resmimizi File -> Save yaparak kaydedip sisteme yükleyebilirsiniz.

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.
Tüm Yazılar

Yorum Yaz

0 Karakter Kaldı.