KAPAT

CHKDSK Disk nedir?

CHKDSK Disk

CHKDSK, Check Disk’in kısaltmasıdır. Sabit sürücünün durumunu kontrol eder ve mümkünse bulduğu hataları düzeltir. Okuma hatalarını ve depolamayla ilgili diğer hataları gidermek için yararlı olabilir. Windows’ta uzun süredir kullanılmaktadır. Windows 10’da CHKDSK’yi başlatmanın birden çok yolu vardır.

CHKDSK’yi komut istemi aracılığıyla çalıştırma

CHKDSK‘nin diski incele ve onar anlamına geldiğinden bahsetmiştik. Bazı durumlarda bilgisayar sorunla karşılaştığında sorunu çözmek için bu yöntemi kullanabiliriz. Başlangıç seçeneklerinden komut istemciyi açıp komut istemciye aşağıdaki kodu yazıyoruz. (Bilgisayar açıkken yönetici olarak çalıştırmalısınız.)

chkdsk /f

Eğer farklı bir sürücüde hataların düzeltilmesini istiyorsak sürücü harfi belirlemeliyiz.

chkdsk /f D:

Disk denetlenmesini bitmesini sabırla beklemeliyiz. İşlem tamamlandığında bulduğu sorunları düzeltmiş olacaktır. Komut istemciye “exit” yazarak kapatıp işlemimizi sonlandırabiliriz.

CHKDSK’yi masaüstünde komut istemi aracılığıyla çalıştırma

Komut istemciyi yönetici çalıştırıp yukarıdaki komutu uyguladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir bilgi çıkacaktır. Türkçe olarak açıklamanın ne anlama geldiğine bakalım.

“Disk üzerinde dosya sistemi türü NTFS. Geçerli sürücü kilitlenemiyor.” yazını göreceksiniz. Hemen altında birim başka bir işlem tarafından kullanıldığından, chkdsk çalışmadığı için bunu bilgisayarın açılışında zamanlamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Y (evet) harfine bastığınızda bilgisayar yeniden başlattığınızda açılışta disk taraması yapacak ve disk üzerinde hataları denetleyecek ve bozuk yerleri düzeltmeye çalışacaktır.

CHKDSK ile birlikte kullanılan komutlar nelerdir?

chkdsk /f => Disk üzerinde hataların düzeltilmesi için gereken komuttur. Diskin kilitlenmesi durumunda bilgisayar yeniden başlatıldığında diskin taranması sağlar.

chkdsk /r => Diskte bozuk kısımları tespit ederek okunabilir bilgilerin kurtarılmasını sağlar.

chkdsk /v => Diskin denetlenmesi sırasında dosyaların adını gösterir.

chkdsk /x => F fonsiyon görevi yapar.

chkdsk /i => NTFS formatındaki disklerin chkdsk çalışma süresini azaltır. Daha düşük düzeylerde denetlemeye yarar.

chkdsk /c => NTFS formatında kullanılan formattır. Klasör içinde var olan döngü denetimini sağlar.

chkdsk /l => Günlük dosya boyutunu yazdığı boyuta değiştirir.

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.
Tüm Yazılar

Yorum Yaz

0 Karakter Kaldı.