KAPAT

3D yazıcı ile yüz siperliği üretimi

3D yazıcı ile yüz siperliği üretimi

Sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bu dönemde Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık personeline ve işlerine devam edip çalışmak zorunda olanlara 3D yazıcı ile yüz siperliği üretimine başlamıştım.

Bu arada 3D kelimesinin Türkçedeki karşılığı 3 boyut anlamına gelmektedir. Türkçede “dimension” kelimesi “boyut” anlamına gelmektedir.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak ürettiğim siperlikler ile virüsün tedavi sırasında çalışanlara bulaşmasını engellemeyi amaçladım. Bu amaca ulaşmak için bir çok kişi gibi bende bu konuda elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu çalışmalar 3D yazıcı ile yapılabileceği gibi elindeki imkanlar ile de yapılabilmektedir. Örneğin yoğurt kabından, plastik malzemelerden vb. bir çok yöntemle üretilmektedir. İnternette kısa bir araştırma sonucunda bunlara ulaşabilirsiniz.

3D yazıcınız var ise yüz siperliği üretmek için gerekli olan bir sürü çizimler bulunmaktadır. Bazıları gerçekten çok profesyonel bazıları ise amacına yeteri kadar hizmet edememektedir.

Araştırmalarım sonucunda çizilmiş olan bir yüz siperliği proje dosyasında şimdilik karar kıldım. Kendime göre düzenledikten sonra üretimler yaptım. Bununla ilgili edindiğim tecrübeleri okuyucularıma aktarmak istedim. Öncelikle .stl uzantılı proje dosyasını sizinle paylaşmak istiyorum.

.stl dosyasını indirmek için tıklayınız.

Bu proje dosyasını kullandığımda 3D yazıcıdan baskı alma süresi yaklaşık 2 saat sürmektedir. Siperlikte kullanıldığım asetatı delgeç ile A6 ölçüsünde yatay olarak 4 adet delik açarak takıyoruz. Yüz siperliği için lastik ise tercihinize kalmış. Ben 1cm, 2cm genişliğinde bel lastiği kullandım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıcakla kalın..

Ömer HALİL

Merhaba, KTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünü bitirdim. Teknoloji, yazılım ve internet meraklısıyım. Şu anda MEB'de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda kişisel web sitesi yazarlığı yapmaktayım.
Tüm Yazılar

Yorum Yaz

0 Karakter Kaldı.